DİŞETİ İLTİHABI PROBLEMLERİ

Dişeti iltihabı problemleri

Yoğun diştaşı olan ağızlarda, dişetlerinin yeterli oksijen ve besini alamamasına bağlı olarak dişeti iltihabı görülür.

Dişetlerinde şişlik, kızarıklık, dokununca veya fırçalayınca görülen kanamalar ve ağızda koku dişeti iltihabı belirtileridir. Diş taşı temizliği yapılarak iltihaba neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gereklidir.

Bu belirtiler karşısında diş temizliğinin ihmal edilmesi ve iltihabın ilerlemesi durumunda, diş eti iltihabı kemiğe kadar ulaşır, kemiğin erimesine yol açar ve dişin kökünü tutan kemiği de eriterek sağlıklı dişlerin bile sallanarak düşmelerine neden olur.

Dişeti kanaması nedir?
Çoğunlukla diş taşı birikimine bağlı olarak dişetlerinde oluşan ödem sebebiyle görülür. Kimi hastalarda gebelik sırasında hormonel değişikliklere bağlı olarak, uyurken ağız solunumu yapan hastalarda ön dişlerde veya sistemik bir hastalığın belirtisi olarak da dişeti kanamaları görülmektedir. Hastanın en belirgin şikayeti, fırçalama sırasında oluşan kanama veya sabah uyandığında ağızda bulunan metalik tattır.

Ayrıntılı bir muayene ile diş eti kanamasına neden olan etken tespit edilir ve bu etkeni ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanarak diş eti kanaması rahatsızlığı tedavi edilir. Hastaların, diş eti kanamaları olduğu için dişlerini fırçalamayı ihmal etmeleri diş eti kanamalarını arttıran en önemli etkendir. Dişeti kanamalarında, dişleri fırçalamanın asla ihmal edilmemesi gerekir.

Dişeti çekilmesi nedir?
İlerleyen dişeti problemlerinde, yanlış fırçalama gibi mekanik etkenlere bağlı olarak ve kapanış bozukluklarına bağlı olarak dişetinin dişten uzaklaşması şeklinde görülen dişeti rahatsızlığıdır. Yapışık dişeti dediğimiz gülkurusu açık pembe renkli dişeti, kesici dişlerin dudağa bakan kısımlarında geniş, köpek dişleri hizasında dardır. Yapışık dişeti genişliği, diş eti sağlığının kalıcılığı açısından çok önemlidir. Dişeti çekilmesi ilerlemiş vakalarda, dişeti çekilmesine ek olarak dişlerde aşınmada meydana gelebilir. Bu da hastalarda özellikle soğukta meydana gelen sızlamalara neden olur.

Dişlerin rutin kontrolleri ve temizliği sırasında diş eti çekilmesinin fark edilmesi halinde, yanlış alışkanlıklar düzeltilerek diş etinde daha fazla çekilme olması durdurulabilir.

DİĞER BLOGLAR

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız kokusunun sebebi ölü bakterilerin atık maddesi olan ve volatile sülfür adı verilen bir gazdır.

Nefeste oluşan kötü koku büyük oranda ağız içi kaynaklıdır. Ağız içi bir infeksiyon, ilerlemiş bir dişeti hastalığı ya da ağız i&cced...

Anne Babalara İpuçları

Süt Dişini Zamanından Önce Kaybederseniz Ne Olur?

Daimi dişlerin sürme sıralarında meydana gelecek kaymalar sonucu çocuğunuzun daimi dişlerinde çarpraşıklıklar olma ihtimalini arttırırsınız. Bu hafif...

Diş Hekimi Korkusu

Diş tedavisi sırasında, özel video gözlüğüyle hastaya eğlenceli videolar izleterek korku ve endişeyi azaltmak ve tedavi olduğunu unutturacak bir ortam sağlamak artık mümkün.

Hastalarımızın isteği doğrultusunda animasyon, sinema filmi, dizi, belgesel veya fu...

Köprü Protezi ya da Diş İmplantı?

Normalde size sabit bir köprü protezi yapılırken boşluğa komşu iki dişiniz de kesilmek zorundadır. Diş implantların da ise sadece çekim boşluklarına yapılır ve yan iki dişe hiç dokunulmaz. Diş çekim bölgesindeki kemiğin miktarını korunması için, diş impl...