DİŞ BEYAZLATMA

Diş beyazlatma, dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere önerilen kozmetik bir çözümdür. Çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş dişleri beyazlatmak veya kişiye özel diş rengini birkaç ton açmak için kullanılan bir oksijenasyon yöntemidir.

Dişlerin doğal renkleri zamanla, dış etkenlerle bağlı olarak koyulaşır. Klinikte veya evde yapılabilen diş beyazlatma işlemi ile dişler 2-8 ton açılarak tatmin edici bir beyazlama ve güzel bir gülüş elde edilebilir. Bleaching işlemi mutlaka profesyonel kontrol altında uygulanmalıdır.

Dişlerdeki renklenme iki çeşittir;

Dişlerde iç renklenme:
Dişin içine işlemiş ve fırçalama ile çıkarılamayan renklenmelerdir. Dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar da (ilaçlara bağlı veya fazla flor alımına bağlı vb.) bu sınıfa girer. Bleaching işlemi bu tip vakaların büyük bir kısmında çok başarılı olur.

Dişlerde dış lekelenmeler:
Diş yüzeyine gıda, sigara, çay, kahve gibi boyayıcı ajanlardan yapışan renklenmelerdir. Çoğunlukla diş taşı temizliği ve sonrasında yapılan profesyonel fırçalama ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür.

Farklı diş renklenmeleri farklı tedaviler gerektirir. Bu nedenle ne tip bir uygulama yapılması gerektiğine diş hekiminiz ile birlikte karar vermeniz en doğrusudur.

Diş Beyazlatma (Bleaching) işleminde dikkat edilmesi gerekenler;

  • Diş etlerini dikkatli bir şekilde korumak,
  • Kullanılan ilacın yoğunluğu (bleaching jelleri farklı oranlarda carbamid peroksit içermektedir) ile kullanım sürelerinin doğru ayarlanması.

Diş beyazlatma işlemi sırasında veya sonrasında bazı hastalar dişlerinde hafif bir hassasiyet hissedebilirler. Bu diş hassasiyeti 1 ile 3 gün arasında tamamen kaybolacaktır. Önemli olan diş beyazlatmada kullanılan sistemin gerektirdiği prosedürlerin eksiksiz ve doğru olarak yerine getirilmesidir.

Evde diş beyazlatma
Evde diş beyazlatma alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik plakların içine carbamid peroksit esaslı jeller konularak yapılan diş beyazlatma işlemidir. Ortalama 5-7 günde dişlerde istenen beyazlama sağlanır.

Diş beyazlatmak için plastik plakların günde 4 ile 8 saat takılması gereklidir. (Dişin rengine ve kullanılan jele bağlı olarak bu süre değişmektedir.)

Evde diş beyazlatma için çeşitli yoğunlukta jeller kullanılır. Jeller buzdolabında saklanmalıdır. İlk 3 gün mutlaka arka arkaya kullanılmalıdır daha sonrasında ise ara verilebilir. Kullanım esnasında olabildiğince renklendirici ajanlardan (çay, kahve, sigara, şarap, tıbbi gargaralar vb.) uzak durulmalıdır.

Bu yöntem, eczanelerde satılan diş beyazlatıcı sistemlerle kıyaslanamaz.

Muayenehane ortamında diş beyazlatma
Klinik ortamında 1 saat içinde gerçekleştirilen diş beyazlatma, beyazlatıcı jel , lazer ışınıyla aktive edilerek kısa sürede 2-8 ton diş rengini açan, hızlı,  güvenilir ve etkili diş beyazlatma sistemidir. Klinik ortamında diş beyazlatma işleminde bir saat içerisinde dişler 8 kata kadar daha beyaz olur.

Dişlerim ne kadar beyazlayacak?
Dişlerin beyazlaşmaları öncelikle başlangıç renkleri ile ilgilidir. Sarı tonunda ki dişler kolaylıkla 2-8 ton beyazlarken, yeşil-gri tonunda ki dişlerin beyazlaması daha zor olmaktadır.

Dişlerin beyazlama miktarı kişiden kişiye değişmektedir. Diş hekiminiz ilk seansta dişlerinizin ne kadar beyazlaşacağı hakkında yaklaşık bir bilgi verecektir.

Hassas Dişlerim Varsa Nasıl Etkiler?
Bleaching Sistemi (Diş Beyazlatma) tamamiyle ağrısızdır. Diş beyazlatma uygulanan kişilerin %10?undan azı uygulama sonrasında dişlerinde hafif bir sızlama veya hassasiyet hissedilebilir. Bu da daha çok dişlerinde hafif aşınma ve çatlak olan kişilerde olur.

Dişlerde aşınmalar fazla ise o bölgelerin dolgu ile kapatılması gerekebilir. Eğer dişlerde hassasiyet olursa bu hassasiyet hafif bir ağrı kesici ile giderilir. Uygulamadan 24 saat sonraya kadar çok sıcak/soğuk içecek ve gıdalardan ayrıca sigara, kahve, çay, kola ve kırmızı şarap gibi boyalı ajanlardan uzak durmanız gerekmektedir.

Diş beyazlığı ne kadar dayanır?
Bleaching Sistemi ile alınan netice uzun sürelidir (2-5 yıl). Bu süre size de bağlıdır. Aşırı sigara içimi, aşırı çay-kahve-kola gibi renkli gıda alışkanlıklarınız bu süreyi etkiler.
Diş beyazlatma güvenilir mi?

Uzun yıllardır yapılan araştırmaların sonucuna göre ışık, lazer ve jel ile yapılan diş beyazlatma tamamiyle güvenilirdir.